Logo Tasarlarken Kaçınmanız Gereken 5 Büyük Hata

Logo, bir marka için uzun vadedeki en mühim tanıtım metaryelidir. Markayı tanıtan, akılda kalmasını sağlayan, müşterinin dikkatini çeken en büyük unsurdur. Markanın ürünü ya da verdiği hizmet ne kadar mükemmel olursa olsun eğer logo bu üstünlüğü yansıtmıyorsa insanlara bunu kanıtlamak çok zordur.

İşte bu nedenle elimizdeki malzemenin en iyi şekilde gösterilmesi ve alıcıya sunulması için amblem tasarlarken yapmamamız ihtiyaç duyulan şeyler:

1. Stok Resim Kullanımı

ir logonun tasarımını, hazır vektörler kullanıp yalnızca yazılarla ve renklerle oynayarak yapıyorsanız gerçek bir grafik tasarımcı olduğunuzu söylemek zor olabilir. Logo tasarlarken asıl amaç, tasarımın eşsizliğini ön plana çıkarmaktır. Yani zaten var olan bir logonun kısa bir halde elden geçirilmesi size dilediğiniz şeyi sağlamayacaktır. Ayrıca İnternetten bulup kendi işinize uyarladığınız logoya sizden başka birçok insan da erişebileceği için İnternette gezinirken logonuzun fazlaca benzerine rastlamanız mümkün olacaktır. Bu da logonuzun kalıcı olmamasına ve insanların dikkatini çekmemesine sebep olacaktır.

 2. Birbirinden Farklı Fontlar

Logonuzu tasarlarken yazı kullanacaksanız seçeceğiniz fontların sayısını ikiden fazlaya çıkarmak iyi bir karar olmayabilir. Çünkü bu tasarımınızın karmaşık görünmesine ve istenilen görsel etkiyi yaratmamasına sebep olacaktır. Aynı zamanda logoya bakan kişiyi yoracak ve dikkatlerini çekmeyecektir.

 3. Yanlış Program Seçimi

Bir logonun tasarımını, hazır vektörler kullanıp yalnızca yazılarla ve renklerle oynayarak yapıyorsanız gerçek bir grafik tasarımcı olduğunuzu söylemek zor olabilir. Logo tasarlarken asıl amaç, tasarımın eşsizliğini ön plana çıkarmaktır. Yani zaten var olan bir logonun kısa bir halde elden geçirilmesi size dilediğiniz şeyi sağlamayacaktır. Ayrıca İnternetten bulup kendi işinize uyarladığınız logoya sizden başka birçok insan da erişebileceği için İnternette gezinirken logonuzun fazlaca benzerine rastlamanız mümkün olacaktır. Bu da logonuzun kalıcı olmamasına ve insanların dikkatini çekmemesine sebep olacaktır.

 4. Gereksiz Karmaşıklık

Logo tasarlarken bütün ilhamlar bir anda geldiyse ve hevesle bunları logoya döktüysen bu, tasarımının birçok farklı mesaj vermesine sebep olur ve seni yapmak istediğin asıl tasarımdan uzaklaştırır. Açık ve anlaşılır olan tek bir iyi fikir, diğer sayısı fazla iyi fikirlerden çok daha verimlidir. Bu yüzden logonu oluştururken aklına gelen bütün fikirleri tek tasarıma sığdırmak yerine tasarımın karmaşık olmayacak şekilde çarpıcı görünmesini sağlayabilirsin.

5.Renk Uyuşmazlığı

Tasarım esnasında ne kadar farklı renk seçilirse, bu onları birbiriyle uyum içine sokmayı ve dengelemeyi o kadar çok zorlaştırır. Yanlış renk seçimleri dünyanın en muhteşem tasarımını bile mahvedebilir. Tasarım aşamasında logonun temsil edeceği ürüne ya da markaya uygun olarak renk seçmek en doğru karar olacaktır. Bakan kişiyi yormayacak olan renkleri kullanmak genelde en etkili yöntemdir.

Logo tasarımı hafife alınmaması gereken ve zamanla kendinizi geliştirebileceğiniz bir alandır. Bir logoyu tasarlamanız yalnızca bir iki saatinizi alırken bir diğerine günlerinizi vermeniz gerekebilir. Kendinize olan güveninizi yitirmeyin ve bol bol pratik yapın. Sorularınızı ya da görüşlerinizi de yorum yaparak bana ulaştırmaktan lütfen çekinmeyin. İyi ve bol ilhamlı tasarımlar!