Renklerin İnsan Psikolojisine ve Tasarımdaki Etkisi

Renkler insan beynini nasıl etkiler? İnsan psikolojisinde önemi var mıdır?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere hayatımızda normalde fark bile etmediğimiz renklerin insanlar üzerinde ne gibi değişimler gerçekleştirdiğini, neleri temsil ettiğinden bahsettim. Vakit kaybetmeden detaylı olarak inceleyelim.

Artık hepimiz biliyoruz ki grafik tasarım, bir araya geldiğinde hoş görünen birkaç renk seçmekten çok daha fazlasıdır. Renk psikolojisini anlamak ve onu nasıl stratejik olarak kullanacağını bilmek, grafik tasarımın temel prensiplerinden biridir.Ve gerçek anlamda çok önemlidir.

Renklerin İnsan Psikolojisinde Ne İşi Var?

Renkler hayatımızın her saniyesinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak, günlük hayatımızda büyük bir rol oynamaktadır. Yürürken gördüğünüz yeşil bir çöp konteyneri trafik ışığında sizi hazırolda bekleten sarı ışık, diğer ürünleri tercih etmeyip daha pahalı olmasına rağmen seçtiğiniz kırmızı bir cips paketi… Bunlar gibi milyonlarca araç için belirlenen renklerin, vermek istediği bir mesaj mı var? Yoksa her şey bir tesadüf müdür? Eğer tesadüftür diye düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bu düşünceyi aklınızdan çıkarın. Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir peki neden renkler tesadüfen kullanılsın?

Renk, zihin ve davranış üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Her renk tonu düşüncelerinizi, seçimlerinizi  değiştirebilecek ve güçlü duygusal tepkiler verebileceğiniz bir mesaj oluşturur.

Bilinçaltınızı ikna edici bir kuvvettir. Dikkat çeker, gözleri rahatlatır veya rahatsız eder. Aynı zamanda çok güçlü bir mesaj gönderir. Yanlış renk geri dönüşü olmayan bir hata olabilir. Doğru renk seçimi ile verilmek istenen mesajın doğru gönderilmesi bir ürünün pazarlanmasını veya yaptığınız işi başarılı kılacaktır.

SİYAH

Siyah, nötr renklerin en güçlüsüdür.Genelde güç, zerafet ve formalite ile ilişkilendirir. Olumsuz tarafı ise kötülük, ölüm ve gizemle ilişkilendirilebilir.

Aslında siyah, daha usta tasarımlarda ve çok şık tasarımlarda yaygın olarak kullanılır. Siyahla birlikte kullanılan renklere bağlı olarak ya muhafazakar ya da modern, geleneksel ya da sınırların dışında alışılmamış olabilir. Tasarımda, tipografi ve diğer fonksiyonel parçalarda nötr bir renk olduğu için çok yaygın olarak kullanılır. Siyah, bir tasarımda karmaşık ve gizemli bir duyguyu ifade etmeyi kolaylaştırabilir.

YEŞİL

Yeşil rengi doğayı temsil eder. Genellikle sağlık, tazeliği veya “tamamen doğal” bir kaliteyi iletir.  Güven vericidir, banka logolarında maviden sonra en çok kullanılan renktir.

Tasarımlarda, yeşil dengeleyici ve uyumlu bir etkiye sahiptir. Zenginlik, istikrar, yenilenme ve doğayla ilgili tasarımlar için uygundur. Açık yeşiller daha enerji verici ve hareketlilik verirken zeytin yeşili doğal dünyanın daha fazla temsilcisidir.  Koyu yeşil ise serveti (veya parayla ilgili olan her şeyi) ve istikrarı temsil eder.

MOR

saletin rengidir. Tasarımda koyu mor lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler.Açık mor daha tutkuludur, duygusallık ve romantizm ile ilişkilidir.

Mor rengi yaratıcılık ve hayal gücü ile de ilişkilidir.Bu sebeple morun açık tonları olan lavanta, leylak gibi renkler ilham verici etkileri için çalışma odalarında tercih edilebilir. Beyinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabilir.

TURUNCU

uruncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Kırmızıdan sonraki en sıcak renk olan turuncu gösterişin rengidir.

Gençliği, yaratıcılığı, değişim ve hareketi temsil eder. Turuncu renkler, tasarımlarda kırmızı renk kadar rahatsız edici ve abartı olmadan dikkat çeker. Genellikle daha samimi ve davetkâr olarak kabul edilir.

Bu konu hakkında sormak istediklerinizi yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz. Direkt olarak bana da görüşlerinizi belirtebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımda bu konunun devamı olarak renk teoreminden bahsedeceğim görüşmek üzere. Bilgiyle ve takipte kalın 🙂